يكشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۶,Jul 23 2017
نقدی بر متولیان فرهنگ و ارشاد «اسلامی!» یادداشت/ محمد صابری‌زاد

نقدی بر متولیان فرهنگ و ارشاد «اسلامی!»

برای تبلیغ یک عدد «ساعت مچی» مجبور به نشان دادن دست و ساعد آرایش شده و لاک خورده نامحرم هستیم! می‌خواهند فرهنگ عمومی جامعه را به کدام سمت‌وسو ارشاد و راهنمایی کنند؟

گروه فرهنگی لادستان؛ فرهنگ به‌عنوان مهم‌ترین و بزرگ‌ترین نیاز جامعه بشری و عامل اصلی نشاط و تداوم حیات جوامع در حوزه‌های مختلف توسعه و پیشرفت سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و... است. گستره فرهنگ است که می‌تواند رفتار اجتماعی را هدایت و ساخت‌وساز کند، اخلاق و معنویت را در جامعه استحکام بخشد و یا به ضعف و اضمحلال کشاند.

از آن‌جا که فرهنگ مجموعه‌ای از اخلاق، سنت‌ها و باورها است که هویت افراد جامعه بر اساس آن شکل می‌گیرد، در نتیجه ظهور و پایداری و یا سقوط و اضمحلال آن نیز نه به‌صورت دفعی و آشکار، که تدریجاً و در عین غفلت جامعه رخ می‌نماید.

لذا افرادی در جامعه به‌عنوان مسؤول، متولّی حفظ و گسترش آن هستند که می‌بایست با رصد و پایش دقیق، به نشاط و تداوم حیات جامعه کمک کنند و در صورت خلاف و انحراف، وظیفه دلسوزان جامعه است که با هوشیاری و امر به معروف و نهی از منکر به تصحیح آن مبادرت ورزند.

و اما فرهنگ شهر و جامعه ما؛ که مستخرج آن جان به حلقوم رسیده، چیزی جز غوطه‌ور کردن خاموش اجتماع به سنت استدراج نمی‌توان دید. از قبح‌شکنی‌هایی که به گفته و نظر برخی از این متولیان، ساده بوده و مشکلی نداشته و یا اصلاً به کسی مربوط نیست! تا ارتکاب و اشاعه مستقیم حرام که با یک تغییر نام باز هم ساده می‌شود حلال!

سؤالی که به‌وجود می‌آید این‌که آیا برای تبلیغ یک عدد «ساعت مچی» مجبور به نشان دادن دست و ساعد آرایش شده و لاک خورده نامحرم هستیم؟ و یا مگر مراجع معظم تقلید (حفظهم‌الله)، در قبال اجرای کنسرت و آوازه‌خوانی‌ها در مشهد و قم و... موضع دین را آشکارا بیان نفرموده‌اند؟ معلوم نیست این بزرگواران، می‌خواهند فرهنگ عمومی جامعه را به کدام سمت‌وسو ارشاد و راهنمایی کنند.

مردم عزیز و مسلمان لارستان که به «اولین خاستگاه حکومت اسلامی» ملقّب و مزیّن‌اند؛ مستحضرند «همان مدینه‌ای که"اولین خاستگاه و پایگاه تشکیل حکومت اسلامی" بود، بعد از اندک مدتی به مرکز بهترین موسیقی‌دانان و آوازخوانان و معروف‌ترین رقّاصان تبدیل شد؛ تا جایی که وقتی می‌خواستند در دربار یزیدیِ شام، بهترین مغنیان را خبر کنند، از مدینه آوازخوان و نوازنده می‌آوردند.» (امام خامنه‌ای، 74/10/5)

این مهم، عبرتی است که ضرورت واجب فراموش‌شده‌ی امر به معروف و نهی از منکر را برای ما بیشتر گوشزد می‌کند.

و نکته پایانی اینکه می‌توان گفت یکی از مصادیق بزرگ این فریضه الهی، امر و نهی حاکمان و مدیران جامعه است. آن‌جایی که یکی از مدیران جامعه اسلامی خطایی می‌کند، یا از آرمان‌های الهی و قانون اساسی تخطی می‌کند، زمان امر به معروف و نهی از منکر خواهد بود، همان‌گونه که تأکید و تقدیر از اشاعه معروفات نیز از این سنخ است.

به فرموده امام خامنه‌ای (حفظه‌الله)، مهم‌ترین و بزرگ‌ترین قلم امر به معروف و نهی از منکر – که وجه تمایز مؤمنان و منافقان است- عبارت از ایجاد، حفظ و گسترش انقلاب و نظام الهی است. (94/1/1)

پس معروفات عبارت از اعتلای فرهنگ، سلامت محیط اخلاقی، محیط خانوادگی، محیط اداری و...، و منکرات نیز نقطه مقابل آن یعنی ابتذال اخلاقی، اشاعه فساد و فحشا و بی‌بند و باری، تضعیف فرهنگ اسلامی و... خواهد بود. (94/1/1)

پیامبر اعظم(ص) فرمود: باید مجدّانه و مصرّانه امر به معروف و نهی از منکر کنید، وگرنه قطعاً و مسلماً عذاب خداوند همه شما را فرا خواهد گرفت. (وسایل‌الشیعه، ج16، ص135)


 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نقدی بر متولیان فرهنگ و ارشاد «اسلامی!»

 1. روح ا... می‌گه:

  رهبری انقلاب که این آقایون مسئول فقط ادعاشو میکنن سال ۸۳ تذکر دادن که: با تهاجم فرهنگی احتیاجی به بمب علیه ملتها نیست. قسمتی از بیانات ایشون: «در خبرها خواندم که یکی از مسؤولان یک مرکز مهم سیاسی در امریکا گفته به جای انداختن بمب، دامن‌های کوتاه برایشان بفرستید! راست میگوید؛ اگر برای کشوری شهوات جنسی و آمیزش بی‌رویه‌ی زن و مرد و دختر و پسر را ترویج کردند و جوان را به راه‌هایی کشاندند که غریزه‌ی او هم به‌طور طبیعی متمایل به آن است، دیگر احتیاج به استفاده‌ی از توپ و تفنگ علیه یک ملت نیست. فساد، یک ملت را به خودی خود ضایع و باطل میکند و آینده‌ی او را تباه میسازد. امروز خود امریکاییها از آینده‌ی خودشان دارند میترسند؛ من این را در بعضی از مقالاتِ روشن‌بینانشان میبینم؛ مربوط به الان هم نیست.»

 1. ناشناس می‌گه:

  احسنت امام خامنه‌ای(حفظه الله): اگر نسل روی کار، یعنی جوان، روشنفکر، آگاه، روحانی و کسی که در فضای این مسائل قرار دارد، به این نکته توجه کند که دشمن می‌خواهد ارزش‌های فکری و انقلابی اورا مورد تهاجم قرار دهد، نصف بیشتر قضیه حل شده است. درست مثل اینکه دشمن بخواهد در مرزها به ما حمله کند. به مجرد اینکه یک نیروی نظامی کار آمد فهمید دشمن دارد حمله می‌کند، دیگر خیال شما آسوده است.

 1. رضا می‌گه:

  قابل توجه مسئولین فرهنگی و در راس آن امام جمعه محترم که در سکوت مطلق هستند.

 1. ناشناس می‌گه:

  احسنت به استاد گرامی. وقتشه که امام جمعه محترم که تا به حال سکوت معناداری فرموده اند سکوت خود را بشکنند و در نماز جمعه و سایر تریبون ها اینهمه فساد را به گوش مردم حزب الله برسانند. به کجا میخواهیم بریم با این کنسرتها. چه مشکلاتی از جامعه حل میشه. بیکاری؟؟؟ فقر؟؟؟؟ کدام مشکل؟؟؟؟؟ هیچ کدام. به خدا دروغ است که میگویند سرگرمی و شادی. جز بی عفتی و بی بند و باری و بی حجابی چیز دیگری را ترویج نمی دهند. شما برید این کنسرت آخر این اداره را ببینید. کنسرت اقایی به نام م ی!!! با جستجویی کوتاه می توان به این نتیجه رسید که اجراهای قبلی این اقا در چه فضا و حس و حالی بوده. در فضایی دختر پسری مملو از بی حجابان و بی عفتان. شما بروید سوال کنید از این اداره مثلا ارشاد اسلامی؟!!! این اخرین کنسرتشان سالن مملو از دخترها و پسرهای جوان و بی حجاب بوده و کمتر خانواده ای در سالن حضور داشته. خب جمع اینهمه دختر پسر بی حجاب همراه با موسیقی تند و هیجان اور چه میشود؟؟؟ میشود شهوت. میشود بی بند و باری. میشود بی عفتی. شنیده شده که رییس این اداره در جمع مذهبیون میگوید به ما کاری ندارد اما چون در پرده میرود از هنرمندان میخواهد بساط کنسرت جدید را به پا کنند. مشخص تر آن که عوامل برگزار کننده و حاضر در سالن همگی کارمندان آن اداره اند. ایشان به نظر من تظاهر میکند ولی به هنرمندان چپ گرا میگوید کارتان را انجام دهید و کنسرت بعدی را راه بیندازید. نشانه اش هم همین کنسرت های بعدی و بعدی است که اغواکننده تر و با خوانندگان و نام هایی پر سر و صداتر برای جوانان جلو می آید. اگر راست میگوید مجوز ندهد؟ اگر مجوز با او نیست سالن ندهد بالاخره میتواند کاری کند که اجرا نشود و به جایش یک برنامه فرهنگی انجام دهد مثل جشنواره دفاع مقدس یا ویژه برنامه هایی دهه فجر و جنگ محلی شاد .........

 1. فاطمه می‌گه:

  حیف این شهرستان مؤمن نیاد که دارن اینجوری خرابش میکنن. واقعا برای مسئولین متأسفم.

 1. امر به معروف می‌گه:

  لطفا برای مسوولان مختلف اعم از نماینده و قضات و... بنویسید که دروغ ام الفساد است آیا فقط بد حجابی فساد می آورد؟ اگر ابتدا دروغ اصلاح شود بهتر است یا اول حجاب مهم است؟ دروغ شامل قلب واقعیت آمار دروغ گرفتن رای با دروغ و... می شود و بهتر است اول از خودمان که تذکر بی حجابی می دهیم شروع کنیم برادر عزیز عوامفریبی بعضی حدی دارد شما در دام این عوامفریبان نیفتید. منکرهای مهمتری اولویت دار است و بد حجابی هم یکی از اینهاست اگر غیر از این است بفرمایید...

  • محمد صابری‌زاد می‌گه:

   با تشکر از شما دوست عزیز بابت تذکرتان. ابتدائاً باید بگوییم که ما هم دقیقاً با شما در کلیات این موضوع هم‌نظر هستیم که در ابتدا و انتهای یادداشت ذکر شده است. و اما سه نکته: اول اینکه بحث ما در نوعی از انواع این عوام‌فریبی است که متأسفانه در بعضی از دستگاه‌های ما - خواسته یا ناخواسته - دیده می‌شود. دوم اینکه هر منکری در جای خود، منکر و پلیدی است که اگر کوچک شمرده شود، طبق روایات از کبائر است و بی‌حجابی عاملی مهم برای از هم گسستن خانواده‌ها و به تبع آن جامعه است. پس این سؤال که «اگر ابتدا دروغ اصلاح شود بهتر است یا اول حجاب مهم است؟» اساساً سوال کاملی نیست. سوم اینکه اصلاً بحث ما در بی‌حجابی نبود، بلکه در مدیریت و مهندسی فرهنگی و اجرایی شهرستان است که به مراتب بالاتر است. و این نکته همان تذکری است که شما فرمودید. و در تکمیل تذکر به‌جای شما این نکته را اضافه می‌کنم که باید در مقابل منکرات و حرام‌ها و هر چیزی که روند جامعه را رو به زوال می‌برد، برخورد کرد. و البته این را هم باید گفت که هر کاری را امر به معروف و نهی از منکر نمی‌گویند که بعضی با آبروریزی، خود مروج منکرات شوند. باید در برابر برنامه‌های شهر و مدیران و مسئولان، هوشیار بود و نسبت به این‌گونه اتفاقات تذکر لسانی داد که این اتفاق بهترین امر به معروف و نهی از منکر و از نشانه‌های شادابی جامعه است. که اگر مردم در این مسائل حاضر و روشن باشند، روز‌به‌روز شاهد برکات و پیشرفت‌های مادی و معنوی و اخلاقی در جامعه خواهیم بود.

 1. ناشناس می‌گه:

  عزيز، فرهنگ را كه نمي شود مهندسي كرد . خوب بعد از مهندسي كه انجام شده است ان هم در مدت زياد، حالا داريم فرياد مي زنيم كه فلان و بهمان خوب حالا مهندسي ما جواب نداده است چه بايد بكنيم . هان؟ محدوديت ايجاد كنيم ؟ شدت عمل به خرج دهيم ؟ واقعن چه كنيم؟

 1. ناشناس می‌گه:

  ايا سياست سايت تغيير كرده است و فقط انجه را در تاييد مطالب است درج مي كنيد. دو تا سوال ساده را مطرح كردم چرا حذف كرديد؟

 1. ناشناس می‌گه:

  بايد اين دستها را از مچ قطع كرد

آخــریـــن اخبـــــار